"الشربینی" و جام جهانی2010

این‌روزها درحالی‌که آلمان تب قهرمانی جام جهانی 2010 را دارد،‌ کودک مروه ‌الشربینی که در زمان قتل مادر 3 سال داشت،‌ تب حادثه خون‌ بار روزی را دارد که برای همیشه مادر را از دست داد.

 

 

مروه الشربینی

 

به گزارش خبرگزاری فارس،‌ مروه الشربینی دکتر داروساز 32 ساله مصری، ساکن آلمان بود که در تاریخ اول ژوئیه 2009 هنگامی که برای رسیدگی به شکایت از الکس دبلیو، مرد 28 ساله روس‌تبار تبعه آلمان در دادگاه استیناف درسدن کشور آلمان رفته بود،‌ مورد ضربات چاقوی این مرد قرار گرفت و به همراه جنین سه ماهه‌اش به شهادت رسید.

* قتل در مقابل چشمان کودک

یک روز مروه الشربینی به همراه همسرش به پارک بازی کودکان رفته بود که با مزاحمت ‌های الکس دبلیو مواجه شد؛‌ الکس دبلیو سعی داشت روسری مروه را از سرش بردارد،‌ فحاشی این مرد که الشربینی را به اتهام داشتن روسری "تروریست " خطاب کرده بود،‌ موجب شد الشربینی علیه او به دادگاه شکایت کند.

هنگامی‌که الشربینی به همراه کودک و همسرش در روز اول ژوئیه برای رسیدگی به این شکایت به دادگاه رفته بود، ‌در مقابل چشمان همسر و کودک سه‌ ساله‌اش،‌ توسط الکس با 18 ضربه چاقو به همراه جنین سه ماهه‌اش به قتل رسید.

هرچند که ادعای حقوق بشر غرب و اروپا گوش فلک را کرده است ولی در بسیاری از دادگاهای آلمان از جمله دادگاهی که قرار بود به شکایت مروه الشربینی رسیدگی کند،‌ هیچ گونه بازرسی از افراد صورت نمی‌گیرد همچنین به علت آنکه الکس (قاتل) تا زمان حضور در داگاه هیچ‌گونه سابقه کیفری نداشته، هیچ گونه تدابیر امنیتی برای رسیدگی به این شکایت در نظر گرفته نشده بود؛‌ بر همین اساس الکس توانسته بود به راحتی چاقویی را با خود به دادگاه بیاورد.

نکته جالب اینکه در طول مدت زمانی که الکس در حال وارد کردن ضربات چاقو‌ به مروه الشربینی بود، ‌هیچ یک از مأموران حراستی یا افراد حاضر در دادگاه به کمک مروه الشربینی نیامدند این در حالی است که هنگامی‌که شوهر مروه الشربینی برای نجات همسرش به سمت وی رفت توسط پلیس آلمان مورد تیراندازی قرار‌ گرفت و با وضعیتی بحرانی به بیمارستان منتقل ‌شد.

امروز بعد از گذشت یک سال از شهادت مروه الشربینی همه مردم دنیا در انتظار این هستند که چه کشوری جام جهانی فوتبال 2010 را در دست می‌گیرد،‌ امروز دیگر کسی به این نمی‌اندیشد که سرنوشت کودک مروه الشربینی چه شده است

*تیراندازی پلیس هم فراموش شد

در آن روزها بر اثر فشاری که از طرف رسانه‌ها روی کشور آلمان بود، ‌برخی تیراندازی پلیس آلمان به وی را اشتباه پلیس بیان داشته‌اند ولی هیچ یک از این اشتباهات جای مادر را برای کودک سه ساله مروه الشربینی پر نمی‌کند؛‌ کودکی که بر اساس برخی گزارش‌ها هنوز تحت نظر روانشناس است.

هرچند که رسانه‌های غربی پوشش خبری خوبی نسبت به این اتفاق نداشتند ولی قتل مروه الشربینی در تمام دنیا سر و صدای بسیاری به پا کرد و در تشییع جنازه وی در مصر هزاران نفر از مردم و از جمله چند تن از وزرای دولت مصر شرکت داشتند و باز هم هرچند که در کشور مصر مروه الشربینی "شهیده حجاب " نام گرفت و به نمادی برای تظاهرات کنندگان در اعتراض به آنچه «اسلام‌ ستیزی در غرب» می‌دانند تبدیل شد ولی امسال با شروع بازی‌های جام جهانی شهادت این زن محجبه به دست فراموشی سپرده شد.

مروه الشربینی

* مرگ الشربینی را جبران می‌کنیم

بر اساس اخبار،‌ سالگرد "مروه الشربینی " در حالی برگزار شد که مسئولان ایالتی به اشتباهاتی که در گذشته روی داده است معترف بوده و بر عزم خود برای مبارزه با مظاهر نژادپرستی و اسلام ستیزی تأکید کردند ؛ "هیلما اوروچ "شهردار شهر درسدن آلمان گفته است ما از طریق برگزاری مراسم یادبود مروه الشربینی می‌کوشیم اشتباهات گذشته را جبران کنیم!

هنگامی که فوتبال کشور آلمان برای حضور در جام جهانی تلاش می‌کرد،‌ کودک مروه الشربینی خاطرات شیرین مادر را در ذهن تداعی می کرد ولی دیگران پایبند به سخنان خود نبودند!

*و اما حقوق بشر!

امروز بعد از گذشت یک سال از شهادت مروه الشربینی همه مردم دنیا در انتظار این هستند که چه کشوری جام جهانی فوتبال 2010 را در دست می‌گیرد،‌ امروز دیگر کسی به این نمی‌اندیشد که سرنوشت کودک مروه الشربینی چه شده است،‌ کسی به این نمی‌اندیشد که بالاخره "الکس "به مجازات عمل خود رسید؟ امروز همه به این می‌اندیشند که آیا آلمان این جام را در دست خواهد گرفت؟ انگار همه مردم دنیا یادشان رفته است که روزی در آلمان، همین آلمانی که امروز مدعی قهرمانی جام جهانی است پیکر زنی جوان در مقابل چشمان فرزندش به خاطر داشتن حجاب در یک دادگاه رسمی و در حضور مقامات قضایی دادگاه به خون آغشته شد!

سرنوشت مروه الشربینی همانند سرنوشت بسیاری از زنانی است که در گوشه گوشه تاریخ به دست تاریخ‌سازان گم شد، ‌زنان و کودکانی که در فلسطین،‌ لبنان،‌ عراق،‌ افغانستان و غزه به دست جنایتکارانی همچون الکس البته در قالب بزرگ‌تر هر روز شهید می‌شوند،‌ کودکانی که در نهایت ناامیدی انتظار فردایی را می‌کشند که آیا زنده خواهند ماند و طلوع خورشید را بار دیگر خواهند دید و یا ...

منبع: تبیان

در این رابطه بخوانید :

کودک "شهیده حجاب" زیر نظر روانشناسان

 جرم نابخشودنی

 

/ 0 نظر / 27 بازدید